Mit vigyünk magunkkal a lakóautós túrára?

Picture of Berta Szilvia

Berta Szilvia

Lakóautó garázs

Amikor az ember először megy lakóautós túrára, gyakran esik gondolkodóba, hogy mit is kell/érdemes magával vinni. Sok lakóautóban hatalmas tároló helyek vannak, úgy tűnik, hogy minden is elfér. Aztán a kirándulás végén szembesülünk vele, hogy fele cucc is elég lett volna. Na igen, de melyik fele?

Hosszú évek alatt alakult ki a pakolós listám, amit Excel táblában vezetek. Tudom, elég fura a lakóautózást és az Excelt egy mondatban emlegetni, de kinyomtatom a listát, pipálom, amit bedobtam a kocsiba, szemmel átfutom, ami állandóan bent szokott lenni( szürkével satírozva a listán). Ezzel megspórolok magamnak egy csomó bosszúságot az otthon hagyott cuccok miatt.

Szóval, mit is viszünk magunkkal?

Garázsban

Nekünk az ágyak alatt van egy nagy garázs, ami mindent elnyel.

Itt kapnak helyet azok a kötelező felszerelések, aminek minden autóban bent kell lenni: pótkerék, emelő, elsősegély doboz, elakadás jelző.

Ahhoz, hogy áramot tudjunk vételezni, szükségünk van egy hosszabbítóra és olyan átalakítóra, hogy mind a normál, mind a CEE dugaljhoz csatlakozni tudjunk kempingben vagy lakóautó parkolóban. Minél hosszabb, annál jobb.

Itt kap helyet a szintezőék, ami jó barátunk lesz lejtős telepen, valamint a naptető lefogatásához szükséges hevederek, cövekek és a kitekerő “kurbli”.

A két kempingszékünk és a kis kempingasztalunk is állandó lakó. Régebben egy Honda CRV-nk volt, aminek a csomagtér padlója egy kinyitható kempingasztal volt. Annyira megszerettük, hogy az autó eladása után is velünk maradt az asztal. Persze, ha a gyerekek is jönnek velünk, akkor teszünk be nagyobb asztalt és plusz székeket.

A gázfőzőnk rozsdás is, kopott is. Bár van újabb, de ezt szeretjük.

Egy műanyag ládában utaznak a háztartási, akarom mondani “lakóautótartási” kellékek: mosogató dézsa, kis seprű lapáttal, autómosó kefe, ruhaszárító kötél csipeszekkel, rovarirtó spray és a WC kezelő szer. Ez utóbbiból van folyadék és tabletta. Mi kizárólag a környezetkímélő zöld változatot használjuk és a tablettánál jobban szeretjük a folyadékot.

Szükség van még egy darab slagra illetve locsolókannára az útközbeni vízvételhez.

Ha hosszabb kempinges tartózkodást tervezünk, akkor bedobjuk az “elősátor” szőnyeget és néhány szolár kerti lámpát is. A szélvédő takaró is jön velünk, télen nyáron egyaránt.

Induláskor kerül be mindig a szerszámos táska. Ebben mindenféle méretű villáskulcs, csavarhúzó, fogó van, meg persze az elmaradhatatlan szigetelő szalag, erős ragasztó, kábelkötegelő. Mindent is meg tudunk szerelni útközben 🙂 Viszünk magunkkal fejlámát és szerelőlámpát is.

Programtól függően jönnek a bringák is. Ha kempingbe megyünk, akkor a külső bringatartón utaznak, ha bivakolunk, akkor a 2 biciklit beszuszakoljuk a garázsba. Ha még beférnek, ide jönnek a bukósisakok, vízi játékok, nordic walking botok, labda, grillező cuccok.

Lakótér

A vezető fülke tetején kialakított tárolóhelyen vannak azok az apróságok, amiket állandóan bent tárolunk az autóban: vízmérték, telefontöltő kábelek, elemek, edényfogó, kéztörlő, konyharuha, WC papír (háztartási), papírzsebkendő, jegyzetfüzet, toll, kis elsősegély csomag, újabban maszkok is. Van egy kis dobozunk, amiben az ezer apró vackokat tároljuk: biztosítékok, csavarok, pillanatragasztó, tömítés, kutyafüle..

Mielőtt elindulunk, mindig ellenőrzöm, hogy a forgalmi, iratok, biztosítás, útikönyv, útiterv, esetleg foglalások is megvannak-e. A napszemüvegek állandóan bent vannak, de az olvasó szemüvegekre figyelnem kell.

Van egy kis gyógyszeres neszesszerem, amiben az alapvető gyógyszerek vannak: fájdalomcsillapítók, görcsoldó, savcsökkentő, gyógyszer hasmenésre, allergiára, meghűlésre valamint vitaminok és magnézium, lázmérő. Ha külföldre megyünk, ahol nehezebb beszereznem a gyógyszereket, komplett kispatikát viszek magammal (szakmai ártalom).

Állandóan bent tartok esernyőt, strandtáskát, túra hátizsákot, 2 plédet és néhány díszpárnát. A “kempinges” törölközők, fürdőköpenyek is itt laknak, csak mosásra kerülnek ki.

A lábbelik közül a papucsok vannak bent állandóan és 1-1 pár, az évszaknak megfelelő túracipő.

Pipere

Nálunk a pipere cuccok sem kerülnek ki. Mivel télen folyamatosan temperáló fűtés van, nyáron pedig árnyékban van a lakóautó, ezért nem lesz a kozmetikumoknak semmi bajuk. A tusfürdőket pici, 100ml-es flakonokban tartom és utántöltöm, ha kell. Ezen kívül arckrém, testápoló, naptejek, szúnyog riasztó, fogkrém, fogkefék, hajcsat, zuhanysapka, manikűr készlet, varró készlet, hajkefe és ajakír van a fürdőszoba szekrénykében. Viszünk magunkkal lebomló WC papírt a kémiai wc-hez, valamint papírbetétet a “nagy dologhoz”.

Konyha

A konyha az utóbbi időben erőteljes karcsúsodáson ment keresztül. Mindössze 3 főzőedényem maradt: egy 5 l-es fazék tésztafőző betéttel, egy teflon serpenyő és egy kis lábas fedővel. Ha nagyobb csapattal megyünk, akkor egy méretesebb wokot is viszek magammal. Evőeszközökből, poharakból, tányérokból 4-4 darabot cipelünk fajtánként, ezen kívül 2 egymásba rakható nagyobb műanyag tálat valamint 3 kisebb dobozt a maradékoknak. Késekből 3, tálalóeszközökből 1-1 darab kell, ezen kívül sajtreszelő, vágódeszka (műanyag), konzervnyitó. Mivel nem szeretem bent a morzsálást, reggeliző tálcáink is vannak. A kávéfőzőnk kotyogós, úgy örököltük. Van még egy teás kancsónk is.

Az ivóvizet kanna helyett 5 literes PET palackban visszük, így kényelmesebb.

Nem romlandó élelmiszereket szoktam bent hagyni: olaj, liszt, rizs, tészta, kuszkusz, fűszerek, zacskós leves, 1-2 konzerv, tea, kávé.

A mosogatószer (szigorúan öko) és a szivacs a mosogatóban utaznak.

Bepakolás indulás előtt

Mivel elég sok mindent bent tartok a lakóautóban, így induláskor nagyon gyorsan össze tudok pakolni.

Nincs külön lakóautós ágyneműnk, mindig az aktuálisan használtat visszük magunkkal. Csak felkapom a hálószobában és viszem is ki. A méretre szabott lepedő és az ágytakaró állandóan a lakóautóban van, csak mosni szedem ki őket.

A ruháinkat, cipőinket lista alapján pakolom. Igyekszem minél kevesebb ruhát vinni, már egyáltalán nem zavar, ha 2 nap múlva is ugyanabban a farmerban állok a fényképen.

A szennyeseket egy skandináv lakberendezési áruházban kapott szatyorból varrt tartóban tároljuk az ágy alatt.

Indulás előtt teszem be az e-könyv olvasót (így egész könyvtárat tudok magammal vinni), a háttértárat a filmekkel és a fényképező gépet.

A végére már csak az élelmiszerek és a hűtős kaják maradnak, így nem egészen 1 óra alatt indulásra készek vagyunk.

Jól jönne neked is egy szerkeszthető pakolós lista? Töltsd le!

Gyorsan pakolj, azután kalandra fel!

Picture of Berta Szilvia

Berta Szilvia

Szenvedélyem a lakóautózás

3 Responses

  1. Nagyon jo lista…ha Europaban maradunk akkor ez nem egy lakatlan sziget igy nem kell feltolteni a lakot mintha az uzletek minden. 1000mkm talalhatok lennenek 🤣 ahogy irod a gyogyszereket jobb a megszokottakat vinni, de vegul is az is megtalalhato mas neven kell a receptes papir azzal konnyen potolhato europaban es ha meg is hianyzik mert ket hetig karantenbe szakadtal meg DHL meg ilyenekkel gyorsan megkaphatod meg afrika kozepen is…Mi mar gobb mint 30 evve kezdtuk a lakoautozast igazabbi lakoval es a helyzet sokat valtozott. Ket evve mikor Marokkoban voltunk mindenhol lehetett ivo vizet palackokban kapni es erdekes modon gazpalackotmis meg a leg eldugotabb faluban is. Ami a gazpalackot illeti fillerekert lehet kapni mi mikor az utolso kempingunkben a kikoto elott voltunk akkor ott hagytuk a gazdinak kb 10 euro volt hatha valakinek segitseg lesz.

    1. A papírbetét tulajdonképpen a “camperbag” néven forgalmazott, könnyen lebomló papírból készült tölcsér. “Nagydolog” előtt kell vele kibélelni a wc csészét, így tisztán, higiénikusan pottyan bele a termés a tartályba (nem kell wc kefét sem használni). De ami a lényege, hogy sokkal kevesebb vízzel lehet leöblíteni, ami azért nem mindegy, mert a 16-20 literes tartály nagyon hamar megtelik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Hasonló cikkek

Berta Szilvia

Ősz a Wachauban lakóautóval

A Világörökség részeként számontartott Wachau minden évszakban csodálatos úticél. Ősszel különösen élvezetes lakóautóval bejárni.